kibris turistik haritasi
Yorum yapılmamış

KIBRIS’LA İLGİLİ İPUCLARI ÖNERİLER VE TAVSİYELER.

Nöbetçi eczanelerin 23:00 a kadar hizmet verdiğini unutmayın.

Nöbetçi eczaneler gece 23:00’e kadar hizmet vermektedir. 24 saatlik nöbetçi eczane sistemi Kıbrıs’ta kullanılmamaktadır. Bu nedenle ilaç ihtiyacınızı gündüzden temin etmeye çalışınız. Çok acil durumlarda ise eczacı evinden çağrılabilmektedir. Yaz aylarında yaz mesaisi uygulandığından gündüz 12.30 – 15:00 saatleri arasında eczaneler kapalıdır.

Eğer araç kiralamış iseniz benzininizi gece 01:00 den önce alın.

Benzin istasyonlarının büyük bir kısmı gece 01:00 den, sabah 07:00’a kadar kapalıdır. 24 saat çalışan benzin istasyonları genellikle Lefkoşa – G.Magosa ana yolunda, Lefkoşa Girne kapısı karşısında, Girne bölgesinde ise Denizkızı Otel karşısında bulunan akaryakıt istasyonlarıdır.

Taksinizi resepsiyondan istemeyin, Telefonumuzu kaydedin.

Resepsiyonistlerin bir çoğu, otel müşterilerine çağırdıkları taksi için taksi işletmecilerinden komisyon almaktadırlar. Böylece size indirim olarak yansıması gereken miktar resepsiyoniste gitmektedir. Otel transferleriniz yada tur istekleriniz için bizi arayarak taksi isteyebilir, indirimin direkt olarak size yansımasını sağlayabilirsiniz.

Kıbrısa gelmeden önce telefonunuzu uluslararası dolaşıma açtırın.

Telefon hattınız uluslararası dolaşıma (roaming’e) açık değil ise Kıbrıs’ta çalışmayacaktır. Kıbrısa gelmeden önce operatörünüzü arayarak telefonunuzun Kıbrıs’ta çalışıp çalışmayacağına emin olun.

Alış veriş yaparken pazarlıkta ıstarcı olmayın.

Kıbrısın genel kültüründe Türkiye’nin aksine pazarlık bulunmamaktadır. Alışveriş yaptığınız mağaza sahibi meyilli görünmüyorsa pazarlıkta ısrarcı olmamanız, alışverişe keyfiniz kaçmadan devam etmenizi sağlayacaktır.

Kıbrıs’ta Devlet daireleri ile olan işlerinizi öğleden önce bitirmeye çalışın.

Birçok akdeniz ülkesinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da yaz mesaisi uygulanmaktadır. Yaz aylarında pazartesi günleri hariç mesai saat 14:00’e kadardır. Devlet daireleri bu mesai saatleri esas alınarak çalışırlar. (Polis, itfaiye, Acil servis gibi mecburi bölümler hariç)..

Kıbrıs’ta trafiğin sol yönde aktığını unutmayın.

Kıbrıs eski ingiliz sömürgesi olduğundan, Kıbrıs’ta yerel trafik alışkanlığı sol yöndedir. Yani Türkiye’nin ters istikametinde akmaktadır. Bu nedenle hem araç kullanırken, hemde cadde ve sokaklarımızı karşıdan karşıya geçerken dikkatli olun, ters yöne bakmamak için mutlaka her iki yönede bakarak geçişinizi tamamlayın.